26 May 2013

Kelimelerin de kafası karışık

    Bir gece daha ve dinmiyor hatıra denilen illet. Her gece başka rüyaya kucak açmak için giriyorum da şu yatağa o inadın da inadı, o acımasız, o canına yandığımın uykusu girmek bilmiyor koynuma. Esnemelerden medet umuyor, koyunların binlercesi geçip gidiyor kapalı gözlerimin önünden de yine de bırakmıyor beni gerçekten rüyaya.

     Bir kez daha sormayacağım neden gün boyu aklıma gelmeyen gece beynimi yoklar, kemirir diye. Ben sormaktan yoruldum, bir kişi de demedi şu yüzden diye. Sorma, düşünme, konuşma zaten. Uyu sadece.

     Uyu... Uyumak.

     Uyumak kelime olarak bile beni çıldırtmaya yetebiliyor bazen. O uyuyor, onlar uyuyor, bak şu da uyuyor, aaa sen de uyuyormuşsun. Ama ben uyumuyorum. Uyuyamıyorum. Bir git başımdan.

     Kelimelere fazlaca takılıyorum bu sıralar. Öyle cümle içinde, bir vurguya sahip, bir yönü, bir amacı olan kelimelerden bahsetmiyorum. Bireysel olarak kelimenin bizzat kendisine takıyorum. Harf harf ayırıyorum onları, ayıklıyorum bazen. Bir harf atarsam belki güzel bir anlama çıkar yolu diye. I-ıh! Çıkmıyor. Haftanın kelimesi amirim sağ olsun unutmak'dı. Deştim, parçaladım, böldüm, ayırdım, ayıkladım, hiç bana mısın demedi. Hiç ama hiç umut vermedi bana. Unutmanın hiçbir hali, hiçbir yönü, hiçbir vurgusu bir fırsat barındırmıyordu içinde. Palavra kelimesiyle bir akrabalığı olmalı ama.

    Hatırlamak mı? Hatır... Hatıra... Hatırla... Hatırlamak... Bir belalı kelime daha işte.
Parçala, böl, deş, hiçbir işe yaramıyor ya, cidden. Hatır derken hatır uğruna yaptığım saçmalıklar geliyor aklıma. Aklıma bir şeylerin gelmesi ona bir 'a' ekliyor: al sana hatıra. Aman dur hatıra matıra deme, dur lan deme, hatırlama derken yasaklı kelime çıkıveriyor birden ağzımdan. Hatırlamak! Çat! Sert kayaya tosladık bu kez, kabul!

     Aaa, bu gece de böyle bitivermiş. Hiç farkında değilim. Unutmak derken nasıl hatırlamaya geldik bilemiyorum. Diyorum ya bunların palavra denen kelimeyle bir akrabalığı olmalı. Hem konumuz uyumak değil miydi? Uyuyamamak mıydı yoksa? Bilemedim.

Ööööf neyse, iyi uykular.

5 yorum:

Mia Wallace dedi ki...

kızılgınım ne harika yazmışsın..

duygulandım çok çünkü kendi içimdekiler ortaya çıktı hep. hoff :/

KIZILGIN (Selnur Güneş) dedi ki...

uykumuzu alıp nereye sakladılar kim bilir mia'm

Şizoprenik dedi ki...

Gerçekten de takmışsın kelimelere.Bende çok takıntılıyımdır kelimeler konusunda zor iş valla.Napsak bilemedim...

pe hito dedi ki...

Bir an önce seni meşgul edecek bir şeyler bulmalısın. Seni hatırlamak istemediklerinden uzaklaştıracak bir şeyler..

Sevgilerimle
:)

Duygu Seçer dedi ki...

Bazen bütün gün aklına gelmeyen şeyler gece başını yastığa koyduğunda gelir. Tüm gece birileri, o birilerinin söyledikleri, söylenenlerin içindeki kelime, kelimedeki hatta cümledeki mana düşün düşün beynini kemirir sonra bir bakarsın sabah olmuş. Senide tebrik ediyorum cümlelere takıla takıla harika bir yazı dökmüşsün, emin ol bizde yazıya takıldık :)