18 Eyl 2013

Bugün benim doğum günüm

Güzel bir günde doğmuş olmak bütün ömrünün de güzel olacağı anlamına mı gelir?

Ancak yalnız geçen bir doğum gününde koca bir yurt odasında tek başına yatağının içinde doğum gününü kutlarken sorgularsın böyle şeyleri. Kendine çikolatalı bir kek alırsın, üzerine yine kendi aldığın mumu diker ve aslında yalnızca sigara yakmak için kullandığın yine kendi çakmağınla mumu yakar ve üflersin. hadi bir dilek tut diyenin olmadığından bunu da kendin akıl etmek zorundasındır. Ama bu doğum günü de böyle geçtiğine göre doğum günlerinde dilenen dilekler kabul olmuyormuş. Bunu da bilirsin. Ama yine de dilersin.

Sonrasında böyle sorgularsın.

Annem der ki sen çok güzel bir eylül sabahında doğdun. Sabah ezanı esnasında duyduk ağıdını. Sonrasında yine sorgularsın;

     Güzel bir günde doğmuş olmak bütün ömrünün de güzel olacağı anlamına mı gelir?
     Her doğum günümde neden kendimi doğumla ölüm arasında tuhaf bir arafta hissediyorum?

Derler ki tanrı ölümü önce dağlara vermiş. Bakmış olmuyor, dayanamıyor. İnsanlara vereyim, demiş. Şimdi ben dağlardan güçlü müyüm yani? Hadi canım oradan! Belki de bir dağ kadar güçsüzümdür. Nasıl baktığına bağlı biraz da. Dağlar da çok yalnız değil mi?

Derler ki bir süreden sonra insan acıya da bağışıklık kazanırmış. Duyarsızlaşırmış. Peki her defasından neden ölüme daha da yaklaştığımı hissediyorum.

Sen doğanın en güzel hali, Eylül! Ey beni böyle güzel bir ayda dünyaya salan yarabbi! Ömrüme de serpsen olmaz mı o eylülün güzel renklerini?

7 yorum:

Ekimoza dedi ki...

Hayatına giren her adam "dağ gibi arkandayım" diyerek karşılar bi de seni.Dağ gibi... Yani ölümü bile kaldıramayan bir dağ benim gibi ölü ölüp dirilmeye bile dayanıklı bir faniye nasıl arka çıkacak değil mi?Arkama dönüp bakmayı akıl ettiğimde her seferinde ufalanmış toprağı görmem de bu sebepten olmalı.
Ömrün uzundan ziyade dolu,gönlün doludan ziyade mutlu olsun.Küçüçük bir odada içinden geçenleri yazdığın şu ekranı bir başka yerde,senden belki de kilometrelerce uzak,hiç tanışmadığın birisi okuyorsa belki de yalnız değilsin.Doğum günün kutlu olsun.

KIZILGIN (Selnur Güneş) dedi ki...

belki de, kimbilir. sözcüklerime dokunabildiğin için çok çok teşekkür ederim.

Ekimoza dedi ki...

Rica ederim:)O zaman benden iki adet küçük doğumgünü hediyesi

http://m.youtube.com/watch?v=axHtDvhW0RA&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DaxHtDvhW0RA

http://m.youtube.com/watch?v=E8_afg5eImQ&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DE8_afg5eImQ

KIZILGIN (Selnur Güneş) dedi ki...

çok güzelleeeer :)

Ahu Kader dedi ki...

Iyi ki dogdun o zaman. Iyi ki varsin Kizilgin kadin. Öpüyorum seni.

Selin dedi ki...

Yeni yaş beraberinde güzellikler getirsin :)

reyhane dedi ki...

Nice güzel yaşlara..